جمعه 26 دي 1399 - Friday, January 15, 2021
خبر خوان دانشکده مهندسی مکانیک
Skip Navigation Linksخانه >> کارگاه های دانشکده >> ماشین ابزار
تاریخ بروز رسانی: 10:57:15 16/10/1391 کارگاه ماشین ابزار

کارگاه ماشین‌ابزار

 

اعضای کارگاه:

ردیف

نام و نام خانوادگی

سمت

(سرپرست آزمایشگاه/ کارشناس)

تلفن مستقیم

فکس

تلفن داخلی

ایمیل

1

قربان محمدعلی نژاد

سرپرست کارگاه

 

 

 

g.alinejad@nit.ac.ir

2

جمشید صادقی

کارشناس آموزشی

 

 

 

sadeghi@nit.ac.ir

 

غلامرضا میانسری

کارشناس آموزشی

 

 

 

gmiansari@yahoo.com

 

درباره کارگاه:

کارگاه ماشین‌ابزار، یکی از کارگاه‌های پر ترافیک دانشگاه می‌باشد که دانشجویان گرایش‌های مختلف مهندسی مکانیک (ساخت و تولید، طراحی جامدات، حرارت و سیالات) و نیز دانشجویان مهندسی صنایع و مواد، در مقطع کارشناسی، در این کارگاه با مباحث مختلف ماشینکاری انیورسال آشنا می‌شوند. در این میان دانشجویان گرایش ساخت و تولید، واحدهای کارگاهی دروس مختلفی را در این کارگاه می‌گذرانند که عبارتند از: کارگاه انیورسال، کارگاه توانایی ماشینکاری، کارگاه طراحی قید و بند و کارگاه قالب پرس.

با توجه به گسترش تحصیلات تکمیلی، در دانشگاه و گرایش به سمت پروژه‌های عملی، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشکده‌های مکانیک، برق، شیمی و عمران نیز ، از امکانات این کارگاه برای ساخت قالب‌ها و تجهیزات مورد نیاز برای انجام پروژه­های خود استفاده می‌کنند.

 

 

 

 

تجهیزات کارگاه:

ردیف

نام دستگاه

کشور سازنده

مدل دستگاه

شرح خدمات

تصویر دستگاه

1

ماشین تراش انیورسال

 

 

 


 

2

ماشین فرز افقی و عمودی

 

 

 

 

3

ماشین مته

 

 

 


 

4

سنگ گردسایی

 

 

 

 

5

سنگ تخت

 

 

 

 

6

اره لنگ

 

 

 

 

7

صفحه تراش

 

 

 

 

8

دستگاه جوش

 

 

 

 

 

ماشین تراش انیورسال

در این کارگاه 14 دستگاه ماشین تراش 5/1 متری تبریز (TN 40 A) و یک دستگاه تراش 2 متری (TN 50 A) و نیز یک دستگاه تراش 3 متری (TN 50 A) موجود می‌باشد که برای انواع کارهای گردتراشی، مانند روتراشی، کف‌تراشی، مخروط‌تراشی، سوراخکاری، داخل‌تراشی، لنگ‌تراشی، پیچ‌تراشی و .... مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ماشین فرز افقی و عمودی

برای مسطح‌تراشی، شیارتراشی، چرخدنده‌تراشی و بسیاری از عملیات ماشینکاری دیگر، از ماشین فرز استفاده می‌شود. در این کارگاه دو دستگاه فرز عمودی و دو دستگاه فرز افقی (FA 3 AV) ساخت تبریز و نیز یک دستگاه دریل فرز ساخت ماشین‌سازی جابر، موجود می‌باشد.

ماشین مته

دو دستگاه مته رادیال (VR 2) و (VR 4A) برای سوراخکاری، برقوکاری، قلاویزکاری و سایر عملیات مشابه و همچنین یک دستگاه مته ستونی مدل MS30 و دو دستگاه مته از مدلهای MS 32 و MB 320 نیز جهت عملیات سوراخکاری و ..... مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سنگ گردسایی

یک دستگاه ماشین سنگ گردسایی مدل2 vdp21000  ساخت شرکت  TOS چکسلواکی که برای ایجاد پرداخت سطحی و بالابردن دقت ابعادی قطعات دوار مورد استفاده قرار می‌گیرد، از دیگر امکانات موجود در این کارگاه    می‌باشد.

سنگ تخت

یک دستگاه ماشین سنگ تخت (کف‌ساب) مدل BRH40 ساخت شرکت TOS چکسلواکی در این کارگاه موجود می‌باشد که برای ایجاد پرداخت سطحی و بالابردن دقت ابعادی قطعات تخت استفاده می‌شود.

اره لنگ

برای برش قطعات و پروفیل‌های مختلف از ماشین اره لنگ ساخت شرکت کولاک ماشین استفاده می‌شود.

صفحه تراش

برای مسطح تراشی قطعات و ایجاد شیار طولی از این دستگاه استفاده می‌شود که در این کارگاه سه دستگاه صفحه‌تراش مدل ST425C ساخت تبریز و دو دستگاه صفحه‌تراش مدل ST700A ساخت تبریز موجود می‌باشد.

دستگاه جوش

علاوه بر ماشین‌های ابزار فوق، یک دستگاه جوش قوس الکتریکی دستی نیز در این کارگاه موجود است که در صورت لزوم برای ‌جوشکاری و مونتاژ قطعات استفاده می‌شود.

رفتن به بالای صفحه