سه شنبه 12 اسفند 1399 - Tuesday, March 02, 2021
تاریخ بروز رسانی: 12:9:36 16/12/1391 آزمایشگاه ترمودینامیک

آزمایشگاه ترمودینامیک

 

اعضای آزمایشگاه:

نام و نام خانوادگی

سمت

(سرپرست آزمایشگاه/ کارشناس)

تلفن مستقیم

فکس

تلفن داخلی

ایمیل

دکتر موسی فرهادی

سرپرست آزمایشگاه

-----------------

--------

----------

mfarhadi@nit.ac.ir

 

 

درباره آزمایشگاه:

اين آزمايشگاه با فضای 200 متر مربع شامل تجهيزات زير مي‌باشد : 1ـ ديگ مارست 2ـ سيكل استرلينگ 3- دستگاه تست موتور دیزل (سیکل دیزل) 4ـ تست كمپرسور  5 ـ تست نازلها

 

 

تجهیزات آزمایشگاه:

ردیف

نام دستگاه

کشور سازنده

مدل دستگاه

شرح خدمات

تصویر دستگاه

1

ديگ مارست

 

 

دستگاه دیگ مارست برای نشان دادن رابطه بین فشار و دمای بخار اشباع به کار می‌رود. منحنی فشار بخاراشباع تا فشار ۱۰ بار قابل تعیین است. مقدار معینی از آب در یک محفظه فشار ریخته شده و توسط هیتر الکتریکی نصب شده در آن گرم می شود. با استفاده از یک سنسور دما و یک سنسور فشار، دما و فشار به طور پیوسته ثبت می‌شود.

 

 

2

سيكل استرلينگ

 

 

دستگاه سیکل استرلینگ نوعی موتور حرارتی است که انرژی حرارتی را بدون استفاده از فرآیندهای شیمیایی به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. سیکلی که موتور بر مبنای آن عمل می‌کند، از دو فرآیند هم‌ دما و دو فرآیند هم حجم  تشکیل می‌شود. (دومی به کمک بازیاب انجام می‌شود).

 

3

دستگاه تست موتور دیزل

 

 

این دستگاه شامل یک موتور دیزلی است که دبی هوای ورودی آن توسط یک سـرعت سنج اندازه گیری می شود. همچنین دبی سوخت مصرفی را نیز می توان محاسبه کرد. قدرت خروجی موتور تحت عنوان قدرت ترمزی به ژنراتور منتقل شده و با روشن شدن هیترها مصرف می شود. دور موتور بر روی پنل برحسب rpm نمایش داده می شود. گازهای خروجی توسط یک مبدل حرارتی غیرهمسو خنک میشوند.

 

4

تست كمپرسور

 

 

کمپرسور هوای رفت و برگشتی به عنوان یک دستگاه مفید برای آموزش اصول تئوری موتورگرمایی شناخته می‌شود. این مجموعه آزمایشی شامل یک کمپرسور، یک مخزن هوا، سیستم راه‌اندازموتوری وادوات اندازه‌گیری مربوطه می‌باشد. مخزن ورودی دارای نازل برای اندازه‌گیری جریان هوای ورودی، سنسور‌ فشار الکترونیکی و یک گیج فشـار است. مخزن فشار دارای شیر اطمینان، شیر کنترل، صدا خفه‌کن خروجی سنسور‌ فشار الکترونیکی و یک گیج فشار است.

 

5

تست نازلها

 

 

با استفاده از این دستگاه رومیزی توزیع فشار و تراکم جریان در نازل ‌ها را می‌توان بررسی کرد.

 رفتن به بالای صفحه