سه شنبه 12 اسفند 1399 - Tuesday, March 02, 2021
خبر خوان دانشکده مهندسی مکانیک
Skip Navigation Linksخانه >> آزمایشگاه های دانشکده >> دینامیک و ارتعاشات
تاریخ بروز رسانی: 18:14:9 30/1/1391 آزمایشگاه دینامیک و ارتعاشات


معرفي آزمايشگاه ديناميک و ارتعاشات:

آزمايشگاه ديناميک و ارتعاشات يکي از دروس اصلي ارايه شده در رشته مکانيک بوده که پيش نياز آن دروس، ديناميک، ديناميک ماشين و ارتعاشات مکانيکي مي‌باشد. هدف اين درس درک پديده‌هاي ديناميکي و ارتعاشي و کاربرد آنها در ديناميک ماشين و مکانيزم‌ها است. آزمايش‌ها به گونه‌اي در نظر گرفته شده‌اند که در تفهيم مطالب دروس به صورت عملي به دانشجويان کمک نمايند.

 

تجهيزات آزمايشگاه:

آزمايشگاه ديناميک و ارتعاشات شامل دستگاه‌هاي تست بحراني، نوسانات آزاد و اجباري، نوسانات آونگي، آونگ بايفيلار، مرکز ضربه، بالانسينگ (توازن استاتيکي و ديناميکي)، تخمين ميرايي (استهلاک ويسکوز) از طريق ميراگر پيچشي، جاذب ارتعاشي مکانيکي، نوسانات پيچشي يک و دو درجه آزادي و تست بادامک است که مجموعه‌اي از آزمايش‌هاي جالب ديناميکي و ارتعاشي را شامل مي‌شود. با انجام اين آزمايش‌ها يک ديد مناسب از مباحث ديناميکي و ارتعاشي بدست خواهد آمد.

 

تجهيزات آزمايش مودال:

در آزمايشگاه ديناميک و ارتعاشات تجهيزات تست مودال شامل يک شيکر (دستگاه مولد ارتعاش)، شتاب‌سنج پيزوالکتريک، نمايشگر ارتعاش، سنسورهاي اندازه‌گيري، چکش ارتعاش به همراه نرم‌افزار تحليل‌گر ارتعاشي موجود است. هدف از آزمون مودال تعيين خصوصيات ارتعاشي سيستم نظير فرکانس طبيعي، شکل مد ارتعاشي، ميرايي، تابع پاسخ فرکانسي و ... است. با اين دستگاه خصوصيات ارتعاشي سيستم از طريق آزمايش تعيين مي‌شوند.

رفتن به بالای صفحه